שיקולים בבחירת דלתות פנים

רבות נאמר על דלתות כניסה ועל הצורך לשלב אותן בשפה העיצובית של הבית אבל מה לגבי דלתות פנים? איך בוחרים ומתאימים את דלתות הפנים.
טעות לחשוב, שדלת שהיא פנימית קל יותר לבחור ולא ממש משנה ממה היא מורכבת העיקר שתראה יפה, שכן לדלתות פנים יש תפקידים רבים יותר ממה שחשבתם. מעבר להיותה פריט אסטטי המסייע בעיצובו של הבית לדלת פנימית יש חשיבות במתן תחושת הביטחון בחלל הפרטי של תושבי הבית ובבידוד אקוסטי של החלל משאר חלקי הבית.
כאשר באים לבחור דלתות פנים, יש לוודא את מידת ההתאמה של הדלת לאופיו של החלל אותו היא סוגרת ולשם כך ישנו מגוון רחב של סוגי דלתות פנים. דלת פנים ממש כמו דלת כניסה יכולה להיות דלת כנף, דלת הזזה או דלת כפולה דו כנף למה הכוונה?
דלת כנף היא דלת רגילה הנפתחת כלפי פנים החלל או מחוצה לו בהתאם לצירים. בדרך כלל, כאשר מדובר על דלתות פנים מומלץ שפתיחת דלת מסוג זה תתבצע לכיוון פנים החדר בכדי לא לפגוע בחלל המשותף הכולל של הבית. לעומתה, דלת ההזזה, היא דלת המוסטת הצידה על גבי ציר בין אם יושב על גבי הקיר עצמו או בכיס מוסתר בקיר. מקובל להשתמש בדלתות הזזה בעיקר בחללים קטנים או כאשר מעוניינים לחסוך במקום ולכן לרוב תראו דלתות הזזה בחדרי שירותים, מזווה ועוד. כאשר מדובר בחללים גדולים, ניתן להתקין דלת דו כנף, שהיא מעין שתי דלתות כנף הנפתחות יחד או לחוד לעבר החלל של החדר.

דלתות הפנים מורכבות מחומרים שונים המעניקים לדלת את רמת בידודה מרעש ומחום וכמובן את המראה החיצוני שלה. דלתות עץ לדוגמא עשויות עץ טבעי, אולם בבחירה של דלת עץ איכותית חשוב לוודא כי העץ עובד באופן ראוי וטופל היטב, כך שהוא עמיד בפני לחות ומים. לעומת העץ הטבעי ישנן דלתות העשויות MDF. ה- MDF הינו תערובת של שבבי עץ דחוסים היוצרים לוחות ידידותיים לסביבה וזולים אך עם זאת, אינם עמידים בפני מים. חומר נוסף הדומה ל MDF הינו הפקסבורד, המורכב אף הוא משבבי עץ דחוסים, אולם להבדיל מקודמו, משולבים בו סיבי פשתן המוסיפים לו חוזק, עמידות בפני מזיקים ועמידות בפני בעירה וכמובן בידוד אקוסטי. תחליף אחר לנגזרות העץ הוא הקרטון הקשיח ממנו ניתן לעשות דלתות קלות, המתאימות בעיקר לחדרי ילדים שכן הבידוד והאיטום שלהן אינו איכותי ואורך חייהן קצר יחסית.
את המראה האסטטי של הדלת קובע סוג הציפוי בו משתמשים. כיום מקובל להשתמש בחומרים שונים החל מפורמייקה סינטטית, המדמה את מראה העץ ועד לפורניר, למינציה וצבע. ציפוי הפורמייקה, שהוא סינטטי, מעניק לדלת עמידות בפני מים וטמפרטורה והוא כמובן קל מאוד לתחזוקה וניקוי אך אינו עמיד בפני מכות ולעיתים נשארים עליו סימנים שלא ניתנים לתיקון. הפורניר, שהוא קליפת עץ טבעית מעניק מראה עץ טבעי, הוא פשוט יחסית לתחזוקה ותיקון אולם אינו עמיד בפני מים ולחות. כמו הפורמייקה גם הלמינציה הינה ציפוי סינטטי של שכבה פלסטית דקה, מבריקה זולה ופשוטה, אולם אינה איכותית במיוחד ועמידותה נמוכה. מבין הציפויים השונים, היקר ביותר בעל גימור איכותי ואסטטי מכולם, הוא הגימור בצבע תוך שימוש בטכניקת הצביעה בתנור. בדלתות צבועות בשיטה זו ניתן לשלב אלמנטים עיצוביים שונים ולכן הן יקרות יחסית.
האסטטיקה של הדלת אינה מסתיימת בשיטת הגימור והיא תלויה גם במידת הפרזול המעורב בעיצוב הידיות או אלמנטים עיצוביים שונים על גבי הדלת. אולם ככלל, דלת פנים היא חלק בלתי נפרד משפת העיצוב של הבית ועל כן הבחירה שלה חייבת להיעשות בהתאם לעיצוב הכולל בבית ובהתאם לשילובי הצבעים בחלל. הבחירה של דלתות פנים אינה חייבת להיות אחידה לכל חדרי הבית, אולם חשוב שיהיה מראה משותף כולל המתאים לאופיו של הבית.
כמו לדלת גם למשקוף ישנו חשיבות בעיצוב המפתחים הפנימיים בבית ועל כן ניתן לבחור בין משקופים שונים: משקוף ישר, משקוף עגול, מדורג ואולי משקוף מוסתר המעניק לדלת מראה כאילו היא המשכו של הקיר.

DI-5080-דלתות פנים דוגמא DI-5080-דלתות פנים דוגמא