דלתות כניסה מעץ – שילוב היסטוריה בעיצוב של היום
דלתות כניסה מעץ זהו מושג הכולל בתוכו אלפי שנות היסטוריה והתמורות שעברו עליו משקפות את השינויים המהותיים שחלו בעולמינו ברבות השנים. אנו נתמקד כאן בעידן שלנו. דלתות כניסה עץ משמשות הן כדלת כניסה והן כדלת פנים אם כי יש שוני מהותי בין דלת כניסה עץ לבין דלת פנים עץ. דלת פנים עץ היא בדרך כלל דלת המיוצרת משתי לוחות דיקט המוצמדים בדבק למסגרת מעץ לעיתים ממלאים דלת זו במילוי אקוסטי באחוזים משתנים בהתאם לאיכות הדלת ומחירה.
דלת כניסה מעץ שונה באופן מהותי בשל העובדה שדלת כניסה מעץ צריכה לתת מענה משולש. דלת חזקה שתתן מענה סביר לבטחון האישי מפני פריצה, הדלת צריכה להיות אסטטית ומזמינה, וצריכה להיות בעלת עמידות לפגעי מזג האויר. בשל כך יש רמות שונות של דלתות כניסה מעץ. הדלתות הפשוטות יותר היא דלת הדומה במבנה שלה לדלת פנים אך מחוזקת יותר ועם ציפוי כפול בצד החיצוני. הדלתות האיכותיות יותר הין הדלתות שמיוצרות מעץ גושני. כל הדלת היא עץ מלא וגם כאן יש חלוקה בין סוגי העץ, החוזק שלו צבעו וצורת העיבוד שלו. דלת כניסה מעץ גושני מיוצרת בתהליך ארוך הכולל את כרית העץ חיתוכו ללוחות ארוכים וצרים בעובי דלת.
אחסון הלוחות במחסנים למשך תקופות ארוכות תחת משקל כבד בכדי לשמור על הלוחות שישארו ישרים בתהליך ההתייבשות הסופי שלהם. לאחר מכן לוקחים את הלוחות ומחברים אותם ללוח אחד רחב לפי רוחב הדלת המוזמנת. גם תהליך החיבור משתנה מיצרן ליצרן. יש יצרנים שמחברים את הלוחות עץ בחיתוך ישר ויש בחיתוך זיגזג כדי ליצור שטח הדבקה הרבה יותר גדול.
דלתות כניסה – עניין של איכות
לאחר הייבוש שנעשה שוב תחת משקל כבד למען תישאר הדלת ישרה לוקחים את הדלת לעיבוד ראשוני לאחר העיבוד הראשוני עושים תיקונים וממשיכים לשלב הבא של יצירת הדוגמא בדלת אם ע"י חריטה ו/או הדבקת דוגמאות חיצוניות מעץ ועוד כיד הדמיון. לאחר מכן יש עבודות צביעה של צבע יסוד וליטוש מספר פעמים עד לקבלת משטח דלת חלק ויפה לאחר סיום תהליך יצירת העיצובים והליטושים נגשים לשלב הצביעה הסופי שגם הוא עובר מספר שלבים עד לקבל דלת מוגמרת יפה ואיכותית. יש יצרנים שמדלגים על שלבים חשובים אשר לא נראים בעין בתוצאה הסופית אך משפיעים על איכות הדלת והעמידות שלה לאורך שנים. דלתות כניסה מעץ רבות החלו להסדק וא/או חלקיהן התפרקו בשל תהליך ייצור לקוי. כמו כן דלת עץ דורשת אחזקה שוטפת והקפדה יתירה על פני דלת פלדה מעוצבת.
עם זאת מראה של דלת כניסה מעץ הוא מראה חמים ומזמין שלא כמו דלת מתכת אי לכך בדור דיזיין פיתחו קו עיצובי חדש של דלתות כניסה מפלדה משולבות עץ במבחר דגמים מרהיבים שנותנים מענה לחמימות של דלת כניסה עץ ומצד שני חוזק ועמידות של דלתות פלדה
למגוון הרחב של דלתות כניסה מעוצבות של דור דיזיין לחץ כאן